Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu köşesine taşıdı: Almak isteyenlere Endemol dersleri!

Yaşanan maddi kriz sonrasında Türkiye'yi terketmeye hazırlanan dünyaca ünlü yapım şirketi Endemol Shine Group'un başına gelenlerden çıkartılması gereken dersleri Ali Eyüboğlu yazdı.

17 Haziran 2017 Cumartesi, 14:14


Paramparça, Dayan Yüreğim ve Evlat Kokusu gibi dizilerin yapımcısı Endemol Shine Türkiye'de kriz süreci Dramalar Bölümü'nün kapatılacağı iddiasıyla başladı, ardından CEO Hakan Eren ve Genel Müdür Gökhan Tatarer başta olmak üzere üst düzey yöneticilerin ayrılıklarıyla doruğa çıktı.

Kriz, üç dizinin set ekibi ve oyuncularının şirket önünde yaptığı "Paramızı verin" eylemiyle artık iyice saklanamaz hale geldi.

Peki Endemol Shine Türkiye neden bu hale geldi? Teslim bayrağını neden çekti? Hollywood'ta ortak film çekeceklerini açıklayacak kadar hedefi büyük tutan şirketin başına gelenlerden sektörün çıkarması gereken dersler neler?

Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu "Almak isteyenlere Endemol dersleri!" başlıklı yazısında bunları bir bir anlattı. İşte Eyüboğlu'nun bugünkü yazısından ilgili bölüm:

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, popüler dizileri borsaya açmak için çalışmalar yaptıklarını açıkladıktan birkaç ay sonra Endemol Shine Türkiye, teslim bayrağını çekti.

Her işte bir hayır vardır. O yüzen Endemol Shine Türkiye’nin başına gelenlerden sektörün gereken dersleri almasını dilerim.

Dizi yapımcısı olmak zor iş değil. Hasbelkader yapımcı olmak, bir dizi tutturmak da mümkün. Bir yapımcının sektörün önemli oyuncularından biri olabilmesi, bu başarıyı sürdürmesiyle orantılı... Sadece senaryodan anlamak, iyi cast yapmak yetmez, marka bir yapım şirketi olabilmenin yolu işin muhasebesini de iyi bilmekten geçer... Bir dizi için harcadığınızdan daha fazlasını kazanamadığınızda deniz biter. Endemol Shine Türkiye’nin başına gelen de budur...

Hedef büyüktü ama...

Bir format şirketi olan Endemol, format tutturamadığı Türkiye’de büyük iddialarla dizi işine girdi. Hatırlarsanız, ilk günlerde Hollywood’da ortak film bile çekeceklerini açıklamışlardı.

Profesyonellere teslim edilen Endemol Shine Türkiye,  gelir - gider dengesini gözetmeden, sırf kısa sürede sektörün cazip şirketlerinden biri olabilmek adına yükselttiği oyuncu ücretlerinde boğuldu.

Sonuç ortada.

Endemol Shine Türkiye, Haziran 2014’te “Paramparça” ile girdiği dizi sektöründen Mayıs 2017’de çekildi.

Yeni kurallar gelmeli

Geçmişten aldığı dersle, parasını peşin almadan iş kabul etmeyen Ece Uslu ve birkaç isim dışında bildiğim kadarıyla Endemol Shine Türkiye’nin kanallardan alacağı yok, ama o dizilerde çalışanların alacağı çok...

Türkiye’de ilk kez mi oluyor bu?

Hayır...

Endemol Shine Türkiye bu konudaki son kötü örnek...

Endemol Shine Group, kuru kuru özür dileyeceğine, bir an önce bu insanların paralarını ödemeli. Türkiye, popüler dizileri borsaya açmadan önce, yapımcıların insanları mağdur etmemesi için gerekli yasal güvenceleri sağlamalı.

Örneğin, aldığı maddi risk kadar teminat gösteremeyenlere “Yapımcı sertifikası” verilmemeli.