Kibariye'den 'Saray iftarı' itirafı: “O davete katıldığım için beni dışladılar”

Sempatik kişiliği ve renkli tavırlarıyla bilinen Kibariye, Akşam Gazetesi'nden Tuba Kalçık'a verdiği röportajda başına gelen ilginç bir olaydan bahsetti.

29 Eylül 2017 Cuma, 12:43


Geride bıraktığımız Ramazan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın düzenlediği iftar davetlerinden birine katılan ve burada Cumhurbaşkanı’nın yanağından makas aldığı görüntülerle gazetelere haber olan Kibariye, bu davete katıldığı için halk tarafından tepki gördüğünü ileri sürdü.

Verdiği röportajda başına gelen bir olay üzerinden bu dışlanma olayını anlatan Kibariye herkesin bir arada kavgasız ve sorunsuz yaşamasını istediğinin altını çizdi. İşte Kibariye röportajının o kısmı:

Son yıllarda Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan sevgisini dile getiren sanatçılar belli çevreler tarafından adeta lince uğruyor. Sizin başınıza da geldi mi?

Devletime her zaman saygılı bir sanatçıyım. Ben de katılıyorum Cumhurbaşkanı’nın davetlerine. Hem Cumhurbaşkanımı hem eşi Emine Hanım'ı çok seviyorum. Sanatçılara çok saygılı bir Cumhurbaşkanımız var. Bizden biri, halkın içinden gelmiş bir Cumhurbaşkanımız var. Biz sanatçıyız. Tabii ki böyle davetlere katılacağız. Ama belli insanlar bunu anlamıyor. Benim de başımdan bir olay geçti. Markette bir kadın yanıma gelip, Cumhurbaşkanımızın davetine katıldım diye ‘seni eskiden seviyordum ama artık sevmiyorum, dinlemiyorum’ dedi. Cevap bile vermedim kadına, ama çok üzüldüm. Böyle olmamalı. Ülkemi çok seven bir sanatçıyım. Her zaman ülkem için elimden ne gelirse yaparım. Birbirimizi ayrıştırmak yerine sıkıca sarılmalıyız.

"AK PARTİ ROMANLARIN HAYATINA DOKUNUYOR"

Türkiye’de Romanların en tanınan ismisiniz. AK Parti’nin Roman vatandaşlarımızın yönelik attığı adımları siz nasıl değerlendiriyorsunuz?


Roman kimliğimi kabul ettirmek için çok büyük mücadeleler verdim. Hayat felsefemde insan ayrımı yoktur benim. AK Parti Romanların hayat standardını iyileştirmek için çok önemli adımlar attı. Roman çocuklarının iyi eğitim alabilmesi için başarılı projeler hayata geçirdi. Bu dönemde Romanlar gönül rahatlığıyla ‘Biz Roman’ız’ diyorlar. Bunu çok değerli buluyorum.

"HACDA OTELDE DEĞİL, CAMİDE YATTIM"

Hac görevinizi yıllar önce yerine getirmiştiniz. Neler hissetiniz?


Çok özel bir yer. Bugüne kadar bir çok defa gittim. Her gittiğimde de ağladım. Otelde bile kalmadım, camide yattım. İstanbul’a bile dönmek istemedim. Kutsal topraklara gitmek kadar döndüğümüzde nasıl davrandığımız da önemli. Kabe’nin örtüsünü öptüğümde bile bambaşka duygular hissediyor insan.

"ARABESK ASLA BİTMEYECEK"

İlk çıktığı dönemde eleştirilen arabesk müzik bugün zirvesini yaşıyor. Siz arabeskin bu popülaritesini neye bağlıyorsunuz?


Arabesk hiçbir zaman bitmez. Şimdi popüler olmasının nedeni insanların artık geçmişe göre çekinmeden arabesk dinleyebilmesidir.

"ŞARKI EZBERİM KUVVETLİDİR"

Şarkıları kusursuz okuduğunuz için Amerika’dan ödül bile aldınız. Nota bilmeden şarkıları nasıl böyle kusursuz yorumluyorsunuz?


Çok güçlü bir hafızam var. Ayetlerimizi de şarkıları da birkaç kere dinlesem ezberleyebiliyorum. Allah’ın bana verdiği bir lütuf.

"FİZİĞİM KÖTÜ DİYE PERDE ARKASINDAN ŞARKI SÖYLETTİLER"

Roman kimliğinden dolayı her zaman dışlandığını belirten Kibariye, “Fiziğimi beğenmedikleri için perde arkasından şarkı söylettiler” dedi.

Müzik yaşamınızda sizi en çok üzen olay neydi?

Çocuk yaşlarda çalışmış biri olarak şu net söylemek istiyorum ki; küçük yaştaki çocukların çalışmasına karşıyım. Kendimi hep korumasını bildim.

"GÖNÜL AKKOR'A BORÇLUYUM"

Allah’ım hep bana yardımcı oldu. Beni en çok acıtan olay ise Çağlayan Pavyon’da fiziğimi beğenmedikleri için bana perde arkasından şarkı söyletmeleriydi. 'Roman kızı' diye bağıranlar oluyordu. Çok üzülüyordum. Her şeye rağmen beni dinlemeye Zeki Müren’den Gönül Akkor’a dönemin en ünlü sanatçıları geldi. Akkor sesimi o kadar çok beğendi ki İstanbul’a gelmeme vesile oldu. Bugün Kibariye varsa bunu biraz da Gönül Hanıma borçluyum.

"PROGRAM YA DA DİZİ OLABİLİR"

Sizi bir süredir ekranlarda göremiyoruz. Ekranlara ne zaman döneceksiniz?


Bana bir çok yerden teklif geliyor. Çok seçici davranıyorum. Maddi olarak beni tatmin etmesi gerekiyor. Sanatımı en iyi şekilde gösterebileceğim bir proje ile ekranlara dönmek istiyorum. Kadın programı da yapabilirim, dizide de oynayabilirim. Mühim olan bana uygun, şartlarımı yerine getirebilecek bir iş olması. Umarım böyle bir proje ile yakında dönerim ekranlara.

"BU YAŞIMA KADAR VOKAL KULLANMADIM"

Müzikal açıdan başarı grafiğini hep yukarıya taşıyan bir sanatçısınız. Günümüz koşullarında bu istikrarı sağlamak zor değil mi?


Allah’ın bana verdiği ses var, buna güveniyorum. Ben albüm tanıtmak için hiç çaba göstermedim. Sevenlerim sağ olsun beni hiç yalnız bırakmadı. Sahnede şu yaşıma kadar vokal bile kullanmadım. Sahnede en az üç saat kalan biriyim. Artık mola vermek istiyorum dinlenmek için. Bu yüzden de vokal kullanacağım sahnede.

"İÇİME SİNEN ŞARKILARI ALBÜM YAPACAĞIM"

Yeni albüm çalışmanız var mı?


Ekip olarak repertuvar çalışması yapıyoruz. Bana en uygun şarkıları seçmek de zaman istiyor tabii. İçime sinen şarkıları da bulunca yeni albüm çıkaracağım.

"YAŞADIĞIM YOKLUK BUGÜNE GETİRDİ"

Filmlere konu olacak bir yaşam hikayeniz var. Geçmişe dönüp baktığınızda siz neler hissediyorsunuz?


Geçmişte yaşadığım zorluklar olmasaydı bugün bu konumda olmazdım. 10 yaşımda tütün kırıyor, pamuk topluyordum. Tarlada çalışırken bile şarkı söylüyordum. Allah’ın ve arkadaşım Mucize’nin yardımıyla 14 yaşımda sahneye çıkmaya başladım. İlk zamanlar sahneye çıkmamı istemeyen babamdan dayak da yedim. Onlara destek olmak sahneye çıkmakta ısrar ettim. 16.5 yaşımda İstanbul’a geldiğimde tanıdığım kimse yoktu. Seda Sayan bana o dönemde çok yardımcı oldu. Beni sahneye çıkarmak isteyemeyenler, benimle uğraşanlar olmasına rağmen Rabbim bana her zaman yardımcı oldu. Şükürler olsun bugünlere geldim.