Burun estetiğinde simülasyon uygulaması

Bir restoranda bir yemek siparişi vermeden önce bile garsondan size sipariş vermeyi düşündüğünüz belirli bir yemeğin tarifini ve görüntüsünü isterseniz.

01 Ekim 2018 Pazartesi, 16:57


Benzer şekilde, burun estetiği prosedürü için konsültasyon sırasında, cerrahınız simülasyonu kullanmayı tercih edebilir (aynı zamanda morfing olarak da adlandırılır), böylece olası bir sonucun nasıl olabileceğine dair bir öngörüye sahip olabilirsiniz.

Bu yüzden burun estetiği olmayı düşünenlerin estetik cerrahinin kendilerine sunduğu bu teknolojiden faydalanmaları en doğal haklarıdır. Ameliyattan önce nasıl bir buruna sahip olacağınızı bilirseniz, hem önceden tasarıma dahil olma ve beklentilerinizi net bir şekilde açıklama fırsatı bulursunuz. Hem de nasıl bir buruna sahip olacağınızı bileceğiniz için burun estetiği ameliyatının tüm süreçlerini çok daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.
 
Burun estetiğinde simulasyon hakkında 3D Vectra Cihazıyla alakalı şuradan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Burun estetiğinde simülasyon cihazı nasıl kullanılır?

Burun estetiğinde tasarım cihazları muayene sırasında hastadan alınan yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ile hazırlanır. Bunun için hastanın her açıdan fotoğrafları çekilir. Özel bir cihazda bu fotoğraflar üzerinden hastanın gerçeğe en yakın simülasyon görüntüleri hazırlanır.

Ardından hastanın burnuna uygulanacak düzeltmeler bu simülasyon görüntüleri üzerinden hesaplanır. Hesaplama sırasında altın oran ve kişinin genel özellikleri, etnik kökeni, yaşı gibi kriterler üzerinden kişiye özel tasarımı gerçekleştirilir.Böylece simülasyon cihazı aracılığı ile kişinin öncesi ve sonrası görüntüleri hazırlanır. Ve bu görüntüler özel cihazlar sayesinde hastaya gösterilir. Kullanılan görüntüleme teknikleri arasında dijital teknikler, hologram ve baskı teknikleri yer alır.

Hasta bu görüntüler üzerinden nasıl bir buruna sahip olabileceğini görebilir, cerrahı ile birlikte en ideal burun şekline karar verebilir.

Görüşmenin ardından kişiye özel baskılama teknikleri sayesinde bir yüzünde var olan burun şeklinin bulunduğu diğer yüzünde ise yeni burun tasarımın yer aldığı üç boyutlu maskesi verilir.

Burun estetiğinde simülasyon uygulamasının sağladığı avantajlar nelerdir?

Burun tasarımı sırasında hem hastaya hem de cerraha daha somut görüntüler üzerinden fikir alışverişi yapma imkanı sunar. Hasta beklentilerini daha net bir şekilde anlatabilir, cerrah ise beklentilerinin hangisini uygun olduğunu ya da olamayacağını gösterebilir. Hasta kendi görüntüleri üzerinden hangi beklentilerinin yüzüne daha uygun olduğunu görebilir. Ve böylece operasyondan sonra sahip olduğu burun şekli ile aklında şüpheleri kalmaz, en ideal burun şeklinin bu olduğunu deneyimleyebilir.

Bunun yanı sıra operasyondan sonra hayal kırıklığı yaşamaz ve yeni burnuna alışma sürecinde zorluk çekmez. Burun estetiğinde simülasyon cihazı kullanmak burun estetiği sürecini destekleyen ve hastanın en büyük endişesi olan şeklin nasıl olacağı sorununa gerçekçi bir çözüm sunar.
 
Op. Dr. Güncel Öztürk